News 2006

 Home Up

NEWS

Click to see large version / klik for at se stor version

NYHEDER

Dynamic Flyer's Blue Bright Moon

GOLD BREEADING BITCH 2006

 

Dynamic Flyer's Blue Bright Moon

GULDAVLSTÆVE 2006

Gundsølille 02-12-2006

Best Breeders class and best progency class

    Free Stride's Bright Eyes BOB +CAC                          Owned by: Mette & Lars Elmkjær

           Free Stride's Bright Cosmos BOB3                     Owned by: Knud Hald & Jette Steen Hansen

Free Stride's Bright Count Down BOB4

Free Stride's Waltzing Imagination BOM4               Owned by: Mette & Katrine Jeppesen, Ole Sørensen

Free Stride's Sweet Jack Frost 4w  youngmale             Owned by:Kenneth & Tove Nielsen

Dutchman From Muskoka Dream's 1 w CQ intermediate male   

Owned by Lisa Hughes, Anne Thygesen, POM Broers

       Free Stride's Smooth Hero 4w intermediate male Owned by: Nis & Linda Alnor

Free Sride's Bright Atmosphere 1w CQ      work.male         

Owned by: Bonnie Tardorf & Bent Jørgensen

DKCH Free Stride's Dainty Ball Of Fire 2w CQ champion bitch

DKCH KLBCH Free Stride's Bright All For Uranus 3w CQ champion bitch  

 Owned by: Mette & Lars Elmkjær

Free Stride's Jolly Good Looking 2w CQ working class bitch  

Owned by: Mette & Katrine Jeppesen, Ole Sørensen

Judge: Wera Hübental

 **********

Free Stride's Dreamy Masterpiece  2w babymale    Owned by: Anni & Leif Hansen 

Free Stride's Dreamy Milkshake 3w babybitch       Owned by: Jeanette Jørgensen

Free Stride's Jolly Little Lioness 3w puppy bitch

Judge: Rodi Hübental

 

brit-mar.jpg (135940 bytes)

besttkl.jpg (80215 bytes)

bestop.JPG (102541 bytes)

Bestavl.jpg (91097 bytes)

ib_bhk4_gundsolille.jpg (16735 bytes)

Gundsølille 02-12-2006

Bedste opdrætsklasse og bedste avlsklasse

Free Stride's Bright Eyes BTK1 + BIM +Cert          Ejet af: Mette og Lars Elmkjær

       Free Stride's Bright Cosmos BTK3                   Ejet af: Knud Hald og Jette Steen Hansen

NOJV04 Free Stride's Bright Count Down BTK4

Free Stride's Waltzing Imagination BHK4               Ejet af: Mette og Katrine Jeppesen, Ole Sørensen

Free Stride's Sweet Jack Frost 4.v unghan             Ejet af:Kenneth og Tove Nielsen

Dutchman From Muskoka Dream's 1.v CK ml.han  Ejet af: Lisa Hughes, Anne Thygesen, POM Broers

       Free Stride's Smooth Hero 4.v ml.han                    Ejet af: Nis og Linda Alnor

Free Sride's Bright Atmosphere 1.v CK brugshan Ejet af: Bonnie Tardorf og Bent Jørgensen

DKCH Free Stride's Dainty Ball Of Fire 2.v CK championtæve

DKCH KLBCH Free Stride's Bright All For Uranus 3.v CK championtæve  

 Ejet af: Mette og Lars Elmkjær

Free Stride's Jolly Good Looking 2.v CK brugstæve  

Ejet af: Mette og Katrine Jeppesen, Ole Sørensen

Dommer: Wera Hübental

 **********

Free Stride's Dreamy Masterpiece  2.v babyhan    Ejet af: Anni og Leif Hansen 

Free Stride's Dreamy Milkshake 3.v babytæve       Ejet af: Jeanette Jørgensen

Free Stride's Jolly Little Lioness 3.v hvalpetæve

Dommer: Rodi Hübental

 

 

Kibæk 04-11-2006

Free Stride's Bright Cosmos

Winner of workingdog class and best bitch no. 4

Judge: Brian Foster, GB

Congratulations to owners: Knud Hald and Jette Steen Hansen

 

tanne_kibaek.jpg (73199 bytes)

 

Kibæk 04-11-2006

Free Stride's Bright Cosmos

Vinder af brugshundeklassen og Bedste tæve nr.4

Dommer: Brian Foster, GB

Tillykke til ejere: Knud Hald og Jette Steen Hansen

Sunday 22.10.2006

Free Stride's Jolly Good Looking

 1.pr 400m/3h blood track

tracker: Ole Sørensen

Owners : Katrine & Mette Jeppesen & Ole Sørensen

Well done - Congratulations 

  Ole & Gaffa-laffa

1.præmie.jpg (41001 bytes) Søndag den 22.10.2006

Free Stride's Jolly Good Looking

Opnåede 1. Præmie på 3 timers, 400 meter spor.

Fører: Ole Sørensen

Ejet af: Katrine & Mette Jeppesen & Ole Sørensen

Godt gået - Tillykke Ole & Gaffa-laffa

 

Beagle Club Show  Næstved 16-09-2006

Judge: Anders Cederström, S

Free Stride's Jolly Little Lioness - bedste babybitch

Dutchman From Muskoka Dream's - Bedste youngdog

Free Stride's Dainty Ball Of Fire - 3rd Best Bitch

Free Stride's Jolly Good Looking - 4 th Best Bitch 

 

 

Beagle Klubben Næstved 16-09-2006

Dommer: Anders Cederström, S

Free Stride's Jolly Little Lioness - bedste babytæve

Dutchman From Muskoka Dream's - Bedste unghund

Free Stride's Dainty Ball Of Fire - BTK3 og Klub CERT

Free Stride's Jolly Good Looking - BTK4 

 

DKK BRØNDBY 29-07-2006

DKCH KLBCH BDSG02 Free Stride's Bright All For Uranus - Best of Bitches

Judge: Mogens Slot Hansen, DK

 
bim_juliane_brondby2006.jpg (76356 bytes) DKK BRØNDBY 29-07-2006

DKCH KLBCH BDSG02 Free Stride's Bright All For Uranus - BIM

Dommer: Mogens Slot Hansen, DK

VSS 2006

Best coupleclass: Free Stride's Bright Atmosphere & Free Stride's Bright Andromeda

LP1 Free Stride's Dainty French Kiss 1.pr class 1 obedience and 1.pr 400m/3h blood track

Free Stride's Bright Cosmos 2 pr. 40m/20h blood track

Well done - Congratulations Knud and Jette

Free Stride's Dainty French Fellow 2.pr 400m/3h blood track

Well done - Congratulations Lars and Helle

 

 

Knud og Dina

VSS 2006

Bedste parklasse: Free Stride's Bright Atmosphere &  Free Stride's Bright Andromeda

LP1 Free Stride's Dainty French Kiss 1.pr i kl.1 dressur og 1.pr 400m/3t schweiss spor

Free Stride's Bright Cosmos 2 pr. 40m/20t schweissspor

Godt gået - Tillykke Knud og Jette

Free Stride's Dainty French Fellow 2.pr 400m/3t schweiss spor

Godt gået - Tillykke Lars og Helle

Obedience trial  fate 24/06-2006

Stella passed cl.1 with 1 prize and was no 2 of the day

Judge: Einer Sillemann

Dressurprøver på Sct. Hans Skuet . 24/6 2006

Stella har bestået kl. 1 i Dressur og opnåede 168,5 points svarende til 1.præmie og blev nr. 2

Dommer: Einer Sillemann

 

DKK Aalborg 18-06-2006

DKCH KLBCH BDSG02 Free Stride's Bright All For Uranus - Best Bitch no.2

Free Stride's Bright Eyes Best Bitch no.3 and CAC

Judge: Lisbeth Ramsing, DK

Congratulations

 

aalborg3.jpg (164008 bytes)

DKK Aalborg 18-06-2006

DKCH KLBCH BDSG02 Free Stride's Bright All For Uranus - BTK2

Free Stride's Bright Eyes BTK3 og CERT

Dommer: Lisbeth Ramsing, DK

Tillykke til ejere: Mette og Lars Elmkjær

Beagle Club show Skørping 17-06-2006

Free Stride's Waltzing imagination

Best Baby no.2

Judge: Barbara Roderick, UK

Congratulations Katrine, Ole & Mette

 

ib_skorping.jpg (97187 bytes)

Beagle Klubben Skørping 17-06-2006

Free Stride's Waltzing imagination

Bedste Baby 2

Dommer: Barbara Roderick, UK

Tillykke Katrine, Ole og Mette

 

DKK kreds2 fait in Køge 05-06-2006

no.3 in couple class

Free Stride's Jolly Gorgeous & Free Stride's Jolly Good Looking

Handler: Katrine Jeppesen - who was also best juniorhandler in show

oliver_gaby_pinse.jpg (68772 bytes)

DKK kreds2 pinseskue Køge 05-06-2006

3.bedste parklasse

Free Stride's Jolly Gorgeous & Free Stride's Jolly Good Looking

Handler: Katrine Jeppesen - som også blev dagens bedste juniorhandler

DKK Hillerød 07-05-2006

Free Stride's Jolly Good Looking

Winner intermediate class & Best bitch no.2 CAC

Judge: John Finnich Pedersen, DK

Congratulations Katrine, Ole and Mette

hillerod-koge_076.jpg (84291 bytes)

 

DKK Hillerød 07-05-2006

Free Stride's Jolly Good Looking

Vinder af mellemklasse tæver og BTK2 & CERT

Dommer: John Finnich Pedersen, DK

Tillykke Katrine, Ole og Mette

 

DKK Hillerød 07-05-2006

NOJV04 Free Stride's Bright Count Down

Winner Open Class bitches

Judge: John Finnich Pedersen, DK

 

 

DKK Hillerød 07-05-2006

NOJV04 Free Stride's Bright Count Down

Vinder af åben klasse tæver

Dommer: John Finnich Pedersen, DK

 

Free Stride´s Sweet Jack Frost

Best Baby Dog  & No 2 Best Baby in Show

Beagle Club Køge 06.05.06

Judge: Thomas Warneke D.

Congratulations Kenneth og Tove

 

 

jofa.jpg (86989 bytes)

Free Stride´s Sweet Jack Frost

Bedste Baby han & nr 2 Bedste Baby i show

Beagle Klubben Køge 06.05.06

Dommer: Thomas Warneke D.

Tillykke Kenneth og Tove

 

DKK Hedensted 02-04-2006

Dynamic Flyer's Rocking Hot Dog

Best Bitch no.3 - CAC / Cert

Judge: Marit Sunde

Molly Hedensted

 

DKK Hedensted 02-04-2006

Dynamic Flyer's Rocking Hot Dog

BTK3 - CAC / Cert

Dommer: Marit Sunde

 
DKK Show Odense 19-02-2006

Free Stride's Jolly Gorgeous - Junior dog no.1 Best dog no.3

Dutchman From Muskoka Dream's - Junior dog no.4

Free Stride's Jolly Good Looking - Junior Bitch no.2

Judge: P.A. Sutton

 

bhk_odense.jpg (89893 bytes) DKK Int. Udstilling Odense 19-02-2006

Free Stride's Jolly Gorgeous - Unghan nr. 1 - BHK3

Dutchman From Muskoka Dream's - Unghan nr.4 m/CK

Free Stride's Jolly Good Looking - Ungtæve nr.2 m/CK

Dommer: P.A. Sutton

 

Beagle Club Show Tommerup 18-02-2006

DKCH KLBCH BDSG02 Free Stride's Bright All For Uranus  -  Best In Show

DKCH EUUV97 KBUV97 Dynamic Flyer's Pleasant Affair - Best Bitch no.2 and Best Senior

Free Stride's - Best Breeders Class

Free Stride's Jolly Gorgeous - Junior dog no.3

Dutchman From Muskoka Dream's - Junior dog no.4

Free Stride's Jolly Good Looking - Junior bitch no.3

Dynamic Flyer's Rocking Hot Dog - Open Bitch no.2

Judge: Niels Brandstrup, N

bir_tom.jpg (126877 bytes)

senior_tommerup.jpg (85094 bytes)

 

Beagle Klubbens udstilling i Tommerup 18-02-2006

DKCH KLBCH BDSG02 Free Stride's Bright All For Uranus  -  Bedst I Racen

DKCH EUUV97 KBUV97 Dynamic Flyer's Pleasant Affair - BTK2 og Bedste Senior

Free Stride's - Bedste Opdrætsklasse

Free Stride's Jolly Gorgeous - Unghan 3 m/CK

Dutchman From Muskoka Dream's - Unghan 4 m/CK

Free Stride's Jolly Good Looking - Ungtæve 3 m/SL

Dynamic Flyer's Rocking Hot Dog - Åben tæve 2 m/CK

Dommer: Niels Brandstrup, N

 

 


 
Back Next